O akcji

„Lekarz odmówił badania – powiedział, że grubasa nie dotknie. Tak wygląda życie z otyłością.”– słowa, które przeczytaliśmy w artykule opublikowanym na portalu Onet utwierdziły nas w przekonaniu, że jako Polskie Centra Dietetyczne powinniśmy na szerszym forum poruszyć problem otyłości oraz traktowania osób z nadwagą w Polsce.

Liczba osób chorych na otyłość rośnie drastycznie z roku na rok i wydaje się, że społecznie nie jesteśmy na to przygotowani. Osoby otyłe rzadziej niż np. osoby z nadwagą korzystają z pomocy specjalistów, ponieważ nie wierzą w powodzenie terapii. Ponadto paradoksalnie w placówkach opieki zdrowotnej spotykają się z negatywną oceną, nieprzychylnymi komentarzami, a nawet odmową pomocy ze względu na nadmiar kilogramów lub brak odpowiedniego sprzętu. Zaprzestają więc poszukiwania pomocy i problem się pogłębia. Pomoc dietetyka jest kluczowa w leczeniu otyłości, ale często potrzebna jest także pomoc psychologa, aby terapia była skuteczna. Jedno jest pewne, osoby z otyłością potrzebują zrozumienia i pomocy, a na dzień dzisiejszy spotykają się częściej z odrzuceniem i krzywdzącą oceną. To właśnie chcemy zmienić.” – tłumaczy Joanna Sobczak, koordynator akcji.

I tak właśnie powstał projekt „Pomagamy, nie oceniamy”. W ramach akcji zaplanowaliśmy szereg działań jak darmowe konsultacje dietetyczne w gabinetach dietetycznych Projekt Zdrowie w całej Polsce, spotkania, warsztaty oraz transmisje live stream ze specjalistami.

Serdecznie zachęcamy do udziału w  niej i regularnego odwiedzania naszej strony – będzie tu czekać na Państwa sporo niespodzianek! Już wkrótce do pobrania raport „Problem otyłościw Polsce” oraz e-book z przepisami dietetycznymi.

Leave a comment